Classic Show Services' online entry is powered by Dogshow.ca.
Club name | (or Judge names once approved) |
always at 9:00 pm Pacific Time |
||||
Irish Wolfhound Club of Canda | April 27, 28 | Premium list | April 10 | closed | official schedule | |
Dumbbell Obedience Club | May 4, 5 | Premium list | April 17 | Online Entries | ||
Tyee Kennel Club | May 9 - 12 | Premium list | April 24 | Online Entries | ||
Puptacular - in conjunction with Tyee Kennel Club | May 10 | Premium list | April 24 | Online Entries | ||
Vancouver Island Toy Dog Club | May 10, 11 | Premium list | April 24 | Online Entries | ||
Shiba Inu Canada - Regional Specialty | May 11 | Premium list | April 24 | Online Entries | ||
Kelowna Kennel Club | May 17, 18, 19, 20 | Premium list | May 1 | Online Entries | K9 Coordinator | |
Finnish Lapphund Club of Canada | May 17, 19 | Premium list | May 1 | Online Entries | ||
Comox Valley Kennel Club | June 8 - 10 | Premium list | May 22 | |||
Nanaimo Kennel Club | June 13- 16 | Premium list | ||||
Vernon Kennel Club | July 4-7 | Judges: JC Boulinguez, Bonnie Derry, Tempest Deptuch, Ernesto Lara, Alex Rojas, Richard Paquette. | ||||
Canadian Finnish Spitz Club -National | July 6 | Judge - Angela Cavill | ||||
Vancouver Island Dog Fanciers' Association | July 10, 11 | Judges: Donna Conod Dayna Johnston Mark Johnston Kerry Lee Shellie Marshall Gloria Kerr Laurel Deptuch | ||||
Golden Retriever Club of Canada | July 11 - 13 | Judges: Ellen Harding Gloria Kerr; Obed & Rally Gail Wormington | ||||
Victoria City Kennel Club | July 12 - 14 | Judges: Donna Conod Dayna Johnston Mark Johnston Kerry Lee Shellie Marshall Gloria Kerr Laurel Deptuch | ||||
Island Pacific Labrador Retriever Club | July 13 | Judge: Nancy Talbot | ||||
West Coast Island Shetland Sheepdog | July 13 | Judge: Kerry Lee | ||||
Weimaraner Association of Canada | July 13 | Judge Shellie Marshall | ||||
Vizsla Canada - National | July 13 | Judge: Gloria Kerr | ||||
RR Club of Canada | July 13 | Dayna Johnston | ||||
Rhodesian Ridgeback Club of BC | July 14 | Judge: Kerry Lee | ||||
Sporting Dog Club of BC | July 20 - 21 | Judges: Sidney Marx, Louis Kruger, Carmen Haller | ||||
Pacific Kennel Club | July 18 - 21 | Judges: Sandra Alder Dawne Deeley Carmen Haller Jack Kilgour Louis Kruger Sidney Marx Marg Moran McQuinn Valerie Ramsay Laura Reeves Andrea Robins Bea Sawka Bo Skalin Pierre Talbot | ||||
Golden Retriever Club of BC | July 19 | |||||
Leonberger Club of Canada National | July 19 | Judge: Dawne Deeley | ||||
Canadian Association of Parson Russell Terrier Fanciers | July 20 | Judge: Bo Skalin | ||||
Pointer Club of Canada - National | July 20th | Judge: Louis Kruger | ||||
Western Great Dane Club of BC | July 20, 21 | Judges: Bo Skalin, Laura Munro, Margaret Chandler | ||||
Nova Scotia Duck Tolling Retriever Club of Canada - National | July 20 | Judge: Bo Skalin, Obed/Rally: Margaret Chandler | ||||
Whippet Club of BC | July 26 | Cindy Scott, CO | ||||
Lower Mainland Whippet Association | July 26 | Joseph Buchanan, PA | ||||
National Whippet Club of Canada National, Regional | July 27, July 28 | Molly Rule-Steele, AUSTRALIA, David Samuelson, MN | ||||
West Kootenay Kennel Club | August 17 - 19 | |||||
Golden Retriever Club of BC | August 19 | Judge: Laura Reeves | ||||
Mt. Cheam Canine Association | Sept 26 - 29 | |||||
Belgian Shepherd Dog Club of BC | Sept 28 | |||||
Canadian National Australian Shepherd Assoc. - Regional | Sept 28 | |||||
Bulldog Club of Canada - National & Regional | Sept 27, 28 | Richard Truong, Marcy Dobson | ||||
Pomeranian Club of Canada National & Regional | Sept 27, 29 | |||||
Pomeranian Club of BC | Sept 28 | |||||
Fraser Valley Dog Fanciers | October 10 - 13 | |||||
Labrador Retriever Club of Canada | October 11 | Judge; Michael Lanctot | ||||
Poodle Specialty Club of BC | October 11 | |||||
BC Labrador Retriever Club | October 12 | Judge: Patricia Lanctot | ||||
Basenji Club of Canada - Regional | October 12 | |||||
Boston Terrier Club of Canada | October 12 | Judge: Thomas Alexander | ||||
Group 6 Specialty Club of BC | October 12 | Judge: Patricia Lanctot | ||||
Shetland Sheepdog | Oct 12 | Judge:Thomas Alexander | ||||
Dumbbell Obedience Club - Rally trials | Oct 11 - 13 | |||||
Elsie Murray Canine Centre Society | Nov 8 - 10 | |||||
Collie Club of BC | Nov 9 & 10 | |||||
Giant Schnauzer Canada | Nov 9 & 10 | Judges: Peggy Otero & Dawne Deeley | ||||
Nanaimo Kennel Club - Obedience & Rally | Nov 16, 17 | |||||
Winter Classic - Tyee & Nanaimo Kennel Clubs | Nov 28 - Dec 1 |